Milí pocestní, vitajte v penzióne Starý Hostinec…

 

Posaďte sa, urobte si pohodlie a skôr ako si objednáte z našich slovenských jedál, započúvate sa do tónov ľudovej muziky,  zabavíte pri kultúrnom programe, alebo sa pohodlne ubytujete v našich  izbičkách dovolíme si Vám v  krátkosti predstaviť náš  penzión .

Penzión Starý hostinec sa nachádza na mieste, na ktorom od nepamäti stál hostinec. Skladá sa z slovenskej reštaurácie, kde sa môžete pohostiť, oddýchnuť si, a z ubytovacej časti, v ktorej je možnosť prenocúvania, tak ako pred niekoľkými rokmi, keď furmani, ktorí  tu nocovali do rána  a potom šli s tovarom  na rínok, do trhu do Štiavnice, alebo len  tak prenocúvali náhodní pocestní, či vojaci, oficieri……

Vo vnútri reštaurácie pri kachlovomšparhelte s pecou na ležanie, v súčasnosti využívanom ako bar, možno vidieť vchod do maštaľky. Práve na tomto mieste bola maštaľ, kde si furmani, oficieri dávali na noc koníky a priväzovali ich k jasliam so senom. Tieto jasle sú použité ako súčasť zábradlia, ktoré Vás vyvedie na poschodie v časti nad reštauráciou. Za maštaľkou  bola komora a v nej  ľadovňa, v ktorej sa uskladňovalo mäso do kuchyne. Bola to akási betónová kobka o rozmeroch 2 x 2m šírky a 1,6m výšky, obložená slamou. Steny ľadovne boli dookola vyložené ľadom, ktorý sa v zime nasekal z jazierok Panskej záhrady a ktorý vydržal až do druhej zimy.

V reštaurácii môžete vidieť pôvodné dubové stropné hrady, skoro po celej dĺžke podopierané  mohutnou, tiež dubovou hiardovou hradou. Tá podopierala hiard, nazývaný aj kochom, ktorý vyúsťoval do komína. Hiard  bol súčasťou čiernej kuchyne, kde na otvorenom ohni gazdiné na trimfúze, trojnožke pod hrnce, ktorá leží pri piecke, pripravovali jedlo. Táto hrada držala celú jednu stranu miestnosti,  kochu, kde sa skladovalo všetko údenô. Keď bou kochveľmozabrízganý, tak ho museukochniar – kominár, vyčistiť a to tak, že zoškrabal so škrabkou na fártičke, či lojtre – rebríku všetky steny až do komína.

Na dvore, v miestach, kde je parkovisko, sa nachádzala krytá kolkáreň. V tých časoch boli vo Svätom Antone štyri. Gazdovia hrali a dietke za drobný peniašťok stavali a vracali gule. Exteriér penziónu dopĺňajú drevené pluhy, furmanské vozy, ktoré voľakedy furmani na borg v hostinci prepili, alebo prekartuvali. Je tu aj  stará sečkáreň, preš, chomúty, jarmá, trlice, česáky na ľan, hrable, vidly, cepy aj korytá na bravy, korýtka na miesenie chlebíka, drevený vozík, či drevené súdky, mažiare a iné veci, ktoré boli kedysi súčasťou dennej potreby.

V prednej časti pri hradskej ceste bol sklep – koloniál  u Invalida – Feslera, taktiež zelovoc. V súčasnosti sa na tomto mieste nachádzajú  tradičné izbičky v pôvodnom štýlovom zariadení. Je tu taktiež aj bezbariérová  izba – chyžka, nachádzajúca sa za kamenným portálom so samostatným vchodom. Cez drevený gánok od cesty v malej kaplnke je Sv. Florián, ktorý prícestných a obyvateľov ochraňuje pred všetkým zlým, no hlavne pred ohňom. Sochu Sv. Floriána je možnosť vidieť aj povyše zákruty hlavnej cesty.

Pri vchode do reštaurácie je možnosť posedenia v humne, pajte, či stodole. Tá bola postavená aj za účelom zabavenia sa skupín pospolitých a veselých ľudí, kde zábava a tanec aj na stole nebude prekážkou, tradičnej folklórnej zábavy, plnej spomienok a návratov k penziónu.

Pre návštevníkov, stráviacich tématický pobyt , či individuálne ubytovanie v Penzióne Starý hostinec je pripravený bohatý kultúrny program v sebe ukrývajúci ľudové tradície, zvyky, tance a piesne odzrkadľujúce bohatstvo a duchovný život našich hornohontianskych predkov. Každého z pocestných zaujme aj neďaleké mesto Banská Štiavnica, známe svojou históriou, vzácnymi pamiatkami minulosti, bohatou architektúrou, tajchami a v neposlednom rade aj očarujúca panoráma legendárneho vrchu – Sitna.